Szukaj w serwisie

Nasze sprawy

Poważne obrażenia motocyklisty – brak dostatecznej uwagi u kierowcy wyjeżdżającego z parkingu

Wypadki komunikacyjne
Poważne obrażenia motocyklisty – brak dostatecznej uwagi u kierowcy wyjeżdżającego z parkingu

Wypadki motocyklowe wbrew powszechnej opinii zdarzają się z winy kierowców samochodów osobowych. Wymuszenia pierwszeństwa i niedostateczna ostrożność to najczęstsze przyczyny wypadków w których poszkodowani zostają motocykliści. Oto jedna z najczęstszych przyczyn, w których motocykliści niejednokrotnie trwale tracą zdrowie.

 

Odszkodowania samochodowe także dla motocyklistów

Samochód osobowy wyjeżdżając z parkingu, nie rozejrzał się uważnie i uderzył w prawidłowo jadącego motocyklistę. Na miejsce zdarzenia została wezwana policja i karetka pogotowia. Funkcjonariusze ustalili przebieg zdarzenia a karetka zabrała nieprzytomnego mężczyznę do pobliskiego szpitala. Na miejscu odzyskał przytomność a lekarze po wykonaniu badań zdiagnozowali obrażenia. Okazało się, że mężczyzna doznał rozległych obrażeń ciała, w tym: urazu głowy poprzedzonego utratą przytomności i wstrząśnienia mózgu, urazu nosa wraz z krwotokiem, zwichnięcie stawu biodrowego wraz ze złamaniem kości łonowej i kulszowej, złamanie kości promieniowej, stłuczenia płuca, krwiaków otrzewnej oraz licznych potłuczeń całego ciała. Tak rozległe obrażenia wymagały natychmiastowych operacji.

 

Lecznie i rehabilitacja

Mężczyzna po zabiegach przebywał na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej a następnie przetransportowana go na oddział Ortopedii i Traumatologii Narządów Ruchu do innego szpitala. Tam przeprowadzono kolejne zabiegi operacje. Kiedy nastąpiła względna stabilizacja stanu zdrowia, pacjent został wypisany do domu z zaleceniami leżącego trybu życia oraz rehabilitacji z pomocą rehabilitanta. Po powrocie do domu poszkodowany motocyklista mężczyzna bardzo źle znosił ból i uzależnienie od innych w każdym aspekcie funkcjonowania. Żona pomagała poszkodowanemu znosić codzienne trudy, przede wszystkim w myciu, ubieraniu, przygotowywaniu posiłków oraz w ćwiczeniach.

 

Trudny powrót do zdrowia

Ze względu na uraz głowy, ujawniły się także problemy neurologicznej. Mężczyzna popadał w huśtawkę nastrojów charakteryzującą się zarówno apatią i zniechęceniem jak i nadpobudliwością. Powrót do pracy możliwy był dopiero po roku od wypadku. Poszkodowany do czasu feralnego zdarzenia pracował fizycznie w zakładzie stolarskim w którym możliwość swobodnego poruszania się jest absolutnie niezbędna. Fizyczne skutki wypadku mężczyzna prawdopodobnie będzie odczuwał do końca życia. Powrotu do jazdy na motocyklu mężczyzna już nie planuje. Ze względu na strach nie jeździ także samochodem.

 

Straty

Pół roku po wypadku, kiedy budżet domowy w znacznym stopniu się skurczył, ponieważ w ramach zwolnienia lekarskiego wynagrodzenie wynosi jedynie 80%, a żona poszkodowanego też musiała ograniczyć swoje godziny pracy na rzecz opieki nad chorym mężem.

 

Odszkodowanie

Mężczyzna za namową żony zdecydował się ubiegać o świadczenia, ponieważ odszkodowania samochodowe dotyczą rózniez innych uczestników ruchu drogoowego. Nie było łatwo go namówić, bo przez wypadek trudno było mu uwierzyć w powodzenie. Małżeństwo postanowiło skorzystać z usług kancelarii Mediator. W wyniku dobrze sporządzonej dokumentacji udało się odzyskać satysfakcjonujące zadośćuczynienie. Prawnicy Mediatora w w imieniu klienta podpisali ugodę pozasądową i poszkodowany otrzymał 90000 złotych tytułem zadośćuczynienia za doznane krzywdy oraz prawie 8000 złotych tytułem m.in. opieki osób trzecich oraz zniszczone odzieży (szczegóły w skanie ugody).

 

OPRACOWANIE - MEDIATOR