Szukaj w serwisie

Aktualności Wróć do listy

Kogo i czego dotyczy odpowiedzialność cywilna?

10.06.2015
Kogo i czego dotyczy odpowiedzialność cywilna?

Pojęcie odpowiedzialności cywilnej najczęściej kojarzymy z komunikacją. Jest to słuszne skojarzenie, bo bardzo ściśle wiąże się z odpowiedzialnością w wypadkach komunikacyjnych. Jednak definicja jest znacznie szersza i odpowiedzialność cywilna dotyczy bardzo wielu dziedzin życia.

Odpowiedzialność cywilną dzielimy na dwa rodzaje: odpowiedzialność kontraktową i odpowiedzialność deliktową. Ta pierwsza ściśle wiąże się ze niedopełnieniem lub zaniedbaniem warunków zawartej wcześniej umowy, ta druga natomiast (deliktowa) jest związana z odpowiedzialnością za czyn niedozwolony, a dokładniej: kiedy jesteśmy niewinni, ale odpowiedzialni. Oto przykłady:

Odpowiedzialność cywilna kontraktowa

Występuje np. w przypadku odpowiedzialności lekarzy. Jeśli lekarz w wyniku błędu, zoperuje zdrowy organ zamiast tego, który wymaga operacji – wtedy mówimy o odpowiedzialności cywilnej kontraktowej. Lekarz nie dopełnił swojego obowiązku. Najczęściej w takich sytuacji odpowiedzialności nie ponosi bezpośrednio lekarz, a placówka medyczna czyli pracodawca.

Odpowiedzialność cywilna deliktowa

Dobrym przykładem jest właśnie obszar komunikacji. Osoba, która nieumyślnie spowodowała wypadek w którym poszkodowane zostały osoby trzecie ponosi odpowiedzialność cywilną deliktową. Odszkodowanie najczęściej pokrywane jest z obowiązkowej polisy OC.

Inne przykłady w których zgodnie z prawem ponosimy odpowiedzialność cywilną

Praca

Jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników i  wyniku jego zaniedbania dochodzi do wypadku – ponosi odpowiedzialność cywilną. Może to być np. niedopilnowanie aby drabiny na których pracują pracownicy budowlani miały odpowiednie atesty. Wszelkie inne zaniedbania z zakresu przepisów BHP i wynikające z nich wypadki – za nie też odpowiedzialność ponosi pracodawca w ramach odpowiedzialności cywilnej.

OC w rolnictwie

W związku z ogromną ilością wypadków podczas pracy rolnictwie, każdy właściciel gospodarstwa rolnego powinien mieć wykupioną obowiązkową polisę OC. Jeśli nie ma takowej za wszelkie wypadki, które wydarzyły się na terenie jego gospodarstwa będzie musiał zapłacić sam. Dobrym przykładem może być historia młodego studenta który przyszedł do swego wuja pomóc w żniwach. Podczas wyładowywania słomy w stodole, młody mężczyzna spadł z wadliwej drabiny i złamał kręgosłup. W takim wypadku młodemu mężczyźnie należy się odszkodowania z rolniczej polisy OC wuja.

OC w komunikacji

Obowiązkowe polisy OC głównie kojarzą nam się z pojęciem odpowiedzialności cywilnej. Najczęściej także  z tym, że jeśli dojdzie do stłuczki to koszty zostaną pokryte z polisy sprawcy pojazdu. Jednak polisa OC w komunikacji to nie tylko odpowiedzialność za szkody majątkowe – ale też osobowe. Jeśli zatem jesteśmy sprawcami wypadku w którym ktoś poniósł szkodę osobową – czyli doznał uszczerbku na zdrowie, odszkodowanie także zostanie wypłacone z naszej polisy OC.

OC w życiu prywatnym

 

Tu przykłady można mnożyć. Aby zobrazować najlepiej sytuację: kobieta zaprosiła do siebie koleżankę. Ta wchodząc po schodach do domu jednorodzinnego poślizgnęła się na bardzo śliskiej, nie posypanej piaskiem nawierzchni i złamała nogę. Jeśli właścicielka domu ma wykupioną polisę odpowiedzialności cywilnej – ubezpieczyciel powinien pokryć kwotę odszkodowania za szkodę.

Szkody majątkowe także warto brać pod uwagę

Innym przykładem jest odpowiedzialność cywilna za psa. Jeśli nasz pies spowoduje jakiekolwiek szkody – zarówno materialne jak i osobowe, to my jesteśmy odpowiedzialni cywilnie za skutki tej szkody. Dlatego warto mieć wykupiona polisę OC, aby w razie nieprzewidzianych sytuacji – nie płacić z własnej kieszeni.

 

Opracowanie MEDIATOR - POMAGAMY POSZKODOWANYM