Szukaj w serwisie

Aktualności Wróć do listy

Kontrola NIK dotycząca ochrony i prawidłowości przetwarzania danych - wyniki pokazują duże nieprawidłowości.

12.03.2024
Kontrola NIK dotycząca ochrony i prawidłowości przetwarzania danych - wyniki pokazują duże nieprawidłowości.

NIK przeprowadził kontrolę w wybranych jednostkach administracji publicznej i opublikował wyniki kontroli.

 

Nieprawidłowości dotyczące ochrony i prawidłowości przetwarzania danych w formie elektronicznej są bardzo duże, stąd zapowiedź kontynuowania kontroli w JST.

 

Kontrole wykazały m.in. wykorzystywanie komercyjnych skrzynek poczty mailowej do komunkacji. Nie jest problemem korzystanie z własnych adresów poczty mailowej, przy okazji posiadanego hostingu i domen internetowych - jak sugeruje NIK. Korzystanie z kont pocztowych komerycyjnych niestety to także ryzyko utraty kontroli nad danymi i treścią w mailach oraz powoduje niskie zaufanie do instytucji publicznych.

 

Wg opublikowanych danych korzysta z takich kont prawie 1/2 placówek oświatowych, 1/3 placówek opieki zdrowotnej i ops-ów oraz wiele innych podległych jednostek organiacyjnych. NIK szacuje, że "skala nieprawidłowości może dotyczyć kilkunastu tysięcy publicznych instytucji oraz kilkudziesięciu tysięcy adresów mailowych, które nie powinny być wykorzystywane do celów służbowych"

 

Artykuł na stronie NIK: "NIK o zwiększeniu bezpieczeństwa ochrony danych osobowych przechowywanych w jednostkach samorządowych w formie elektronicznej"