Szukaj w serwisie

Nasze sprawy

Śmierć w wyniku wypadku w pracy - rodzina ubiega się o odszkodowanie

Odszkodowania przed sądami - nasze wyroki
Śmierć w wyniku wypadku w pracy - rodzina ubiega się o odszkodowanie

Wypadek śmiertelny na budowie

W wyniku wypadku na budowie, 26-letni mężczyzna zmarł osierocając córkę i zostawiając żonę. Kobieta po czasie wystąpiła do pracodawcy odpowiedzialnego za wypadek o  odszkodowanie. Sprawa jednak okazała się skomplikowana i trafiła przed sąd. Ostatecznie udało odzyskać się należne odszkodowanie, pomniejszone o 25% przyczynienia się do wypadku.

 

Pozostawił córkę i żonę

Małżeństwo mieszkało wraz z rodzicami kobiety w domu jednorodzinnym. Oboje pracowali i kończyli studia. Wspólnie wychowywali 5-letnią córeczkę. Mężczyzna kilka miesięcy po wypadku miał kończyć studia budowlane. Ostatni semestr był zaliczony – zostało jedynie zdanie i obrona pracy. Przez cały czas mężczyzna był bardzo zaradny. Właściwie odkąd skończył kilkanaście lat utrzymywał się samodzielnie – później także rodzinę. Jego żona również pracowała, a po ukończeniu studiów przez mężczyznę planowali zakup mieszkania w sąsiedniej miejscowości. Mężczyzna już na kilka miesięcy przed wypadkiem ubiegał się o posadę inżyniera w międzynarodowej firmie budowlanej. Pracę miał zacząć po obronie pracy. Do tego czasu był stale gdzieś zatrudniony. Oprócz tego chętnie wykonywał dodatkowe prace w weekendy i po godzinach. W dniu wypadku pracował dla firmy zajmującej się instalacją klimatyzacji. Wykonując swoją pracę  na balkonie, zagwizdał do kolegi i cofnął się padając w niezabezpieczony otwór w podłodze. W wyniku upadku mężczyzna doznał wielu obrażeń głowi i  poniósł śmierć po kilku godzinach od zdarzenia.Żona zmarłego mężczyzny bardzo przeżyła całe zdarzenie.

Z pełnej życia, kontaktowej i ambitnej kobiety stała się osobą bierną, drażliwą i często popadającą w płacz. Korzystała z pomocy psychologa i psychiatry, którzy zdiagnozowali u kobiety epizod depresyjny. Utratę ojca przeżyła także 5-letnia córeczka mężczyzny. W przedszkolu często płakała, nie miała też pełnego oparcia w mamie, która sama próbowała uporać się ze stratą. Życie obu najbliższych osób zmarłego zmieniło się drastycznie – także pod kątem finansowym. Co prawda, przed śmiercią mężczyzna zarabiał mniej niż jego małżonka, jednak istniało duże prawdopodobieństwo, że sytuacja materialna małżeństwa znacznie poprawi się po ukończeniu studiów.

 

Odszkodowanie od pracodawcy - w ramach OC

Kobieta z pomocą kancelarii Mediator wystąpiła z roszczeniem bezpośrednio do pracodawcy zmarłego męża. Pracodawca odmówił wypłaty odszkodowania oraz przychylenia się do pozostałych roszczeń twierdząc, że sytuacja życiowa i finansowa rodziny zmarłego nie zmieniła się, ponieważ kobieta zarabiała więcej od męża, ponadto – pobiera na córkę rentę. Sprawa trafiła do sądu.  Sąd ostatecznie nakazał pracodawcy zmarłego wypłatę prawie 127 000 złotych na rzecz małżonki zmarłego, ponad 112 000 na rzecz córki (obie kwoty z należnymi odsetkami)  oraz renty miesięczne na rzecz obu poszkodowanych w kwocie 613 złotych miesięcznie wraz ze skapitalizowaną rentą z poprzednich lat. Odszkodowanie zostało pomniejszone o 25% ponieważ sąd uznał przyczynienie się do szkody. Sąd uznał, że poszkodowana oraz jej córka mają prawo do zadośćuczynienia za wypadek a ich status materialny rzeczywiście pogorszył się po śmierci mężczyzny. W uzasadnieniu czytamy, że co prawda mężczyzna nie zarabiał wiele, ale trzeba mieć na uwadze, że kończył studia po której miał rozpocząć lepiej płatną pracę, która dawała spore szanse na awans i polepszenie sytuacji materialnej.

 

Opracowanie - MEDIATOR