Szukaj w serwisie

Aktualności Wróć do listy

Biegli i korzystanie z ich „wiadomości specjalnych”

02.10.2020
Biegli i korzystanie z ich „wiadomości specjalnych”

Wiadomości specjalne

W art.278 §1 KPC , widzimy zdanie  „W wypadkach wymagających wiadomości specjalnych…” Czym więc są te wiadomości specjalne ?


Wiadomościami specjalnymi jest wiedza, która opiera się na ponadprzeciętnej, wręcz specjalistycznej wiedzy w danej dziedzinie nauki, wykraczającej poza granice wiedzy ogólnodostępnej społeczeństwu.

Wiadomościami specjalnymi mogą być więc wiadomości z dziedziny

  • budownictwa
  • rolnictwa
  • techniki
  • medycyny
  • sztuki
  • itd.

Nie można zatem do wiadomości specjalnych zaliczyć problematyki związanej z wykładnią i stosowaniem  prawa polskiego (iura novit curia - sąd zna prawo).

 

Jak często korzysta się z wiedzy biegłych?

W praktyce zauważyć można częste wykorzystywanie możliwości powołania biegłego. Podmioty często pomimo własnej wiedzy, powołują biegłych w celu wydania opinii z dziedziny całkowicie dostępnej wiedzy przeciętnemu człowiekowi. Przykładem takim może być określenie wartości samochodu, który uległ wypadkowi komunikacyjnemu.  Pomimo możliwości sprawdzenia na podstawie dowodu rejestracyjnego, w którym znajduje się ubezpieczenie i oszacowana wartość auta, wielu powołuje w tej sytuacji biegłych. Niestety to tylko jeden z przykładów takiej sytuacji. Innym przykładem może być powołanie biegłego dla określenia uszczerbku na zdrowiu uczestnika poszkodowanego w wyniku wypadku komunikacyjnego, rolniczego, z zaniedbania czy błędu medycznego.


Żeby zobrazować problem wykorzystywania instytucji biegłego przytoczę fragment statystki wynikającej z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji co wynika, że co roku przygotowuje się kilkadziesiąt tysięcy opinii !

 

Opracowanie MEDIATOR - POMAGAMY POSZKODOWANYM