Szukaj w serwisie

Poradnik

Ugoda czy sprawa sądowa?

Wypadki komunikacyjne
Ugoda czy sprawa sądowa?

Ulegając wypadkowi i starając się o odszkodowanie liczymy na to, że otrzymane zadośćuczynienie nie tylko pokryje rekonwalescencję, ale także zrekompensuje szeroko pojęte straty; zdrowotne, emocjonalne, finansowe. Niestety, ubezpieczyciele nie są hojnymi organizacjami charytatywnymi i często szukają okazji do zaniżenia odszkodowania. Co zrobić w sytuacji, kiedy przyznane odszkodowanie nas nie satysfakcjonuje? Próbować się dogadać z towarzystwem ubezpieczeniowym czy iść po sprawiedliwość do sądu?

W wielu wypadkach – lepsza ugoda

Pójście do sądu czasem jest jedynym wyjściem, jednak jeśli tylko jest szansa na ugodę – warto z niej skorzystać. Sprawy sądowe ciągną się nie raz miesiącami, nawet latami. Rezygnując z sądu na rzecz ugody oszczędzamy sobie czasu i przykrych rozpraw. Warto mieć za sobą prawnika z kancelarii odszkodowawczej, która poradzi czy lepiej pójść z ubezpieczycielem na ugodę czy też do sądu. Prawnik z doświadczeniem będzie wiedział czy są szanse na wygraną przed sądem – a to jest sprawa najważniejsza, ponieważ bez pewności, że są duże szanse na wygraną nie ma sensu tracić czasu i pieniędzy.

Kiedy sprawa sądowa?

Kiedy nie ma już wyjścia a szanse na wygraną są duże. Czyli kiedy? Kiedy obrażenia są dotkliwe, a wina za spowodowanie wypadku ewidentnie leży po stronie sprawcy. Kiedy rehabilitacja jest długotrwała i daje niewielkie szanse na powrót do zdrowia. W takiej sytuacji można ubiegać się przed sądem o dożywotną rentę. Dobry przykład wygranej sprawy na ponad milion odszkodowania opisywałem już na tym blogu Nie ma sztywnych reguł dotyczących ustalania doznanego uszczerbku na zdrowi, dlatego Ci, którzy w wyniku wypadku doznali trwałych obrażeń, które uniemożliwiają powrót do pracy i zmuszają rodzinę do opieki nad poszkodowanym. Słowem – we wszystkich wypadkach kiedy ubezpieczyciel nie chce wypłacić stosownego odszkodowania a są ku temu konkretne przesłanki.

Samodzielne ruchy czy opieka profesjonalisty?

Decydując się na ugodę lub sprawę sądową dobrze jest mieć doradcę lub pozwolić zaufanej kancelarii odszkodowawczej na prowadzenie sprawy. Kancelaria powinna wszelkie ruchy konsultować z klientem i zgodnie ze swoim doświadczeniem – argumentować wybraną drogę. Dobre kancelarie odszkodowawcze mają za sobą doświadczenie i znajomość przepisów, które laikowi wydają się niejasne lub mogą zostać błędnie zinterpretowane.