Szukaj w serwisie

Poradnik

Przyczynienie się do wypadku. Jak ubezpieczyciel obniża odszkodowanie?

Inne problemy
Przyczynienie się do wypadku. Jak ubezpieczyciel obniża odszkodowanie?

Tak zwane ”przyczynienie się do wypadku” to jedna z najczęstszych sytuacji, kiedy ubezpieczyciel zgodnie z prawem ma możliwość procentowego obniżenia zadośćuczynienia dla poszkodowanego. Oprócz sytuacji oczywistego przyczynienia, są także sytuacje niejasne – wtedy mamy prawo odwołać się od decyzji i ubiegać o pełne odszkodowanie. Jakie sytuacje są najczęstszą przyczyną obniżenia odszkodowania przez ubezpieczyciela?

Oczywiste przyczynienie się do wypadku

O oczywistym przyczynieniu się mówimy w sytuacjach kiedy poszkodowany miał realny wpływ na doznane obrażenia. Np. jeśli motocyklista jedzie bez kasku i doznaje w wypadku urazu głowy – wtedy mówimy o ewidentnym przyczynieniu, nawet jeśli wina za spowodowanie wypadku całkowicie leży po stronie drugiego kierowcy. To samo dotyczy takich sytuacji jak: poruszanie się na rowerze bez oświetlenia, podróżowanie bez pasów, świadoma jazda samochodem z nietrzeźwym kierowcą lub przechodzenie przez jezdnie na czerwonym świetle lub w nieoznakowanym miejscu. Każda z tych sytuacji powinna mieć bezpośredni i niezaprzeczalny wpływ na doznane obrażenia.

Sytuacje wymagające udowodnienia przyczynienia

Nie każda sytuacja przyczynienia się do wypadku jest oczywista. Należy pamiętać o tym, że udowodnienie zależności między wypadkiem a przyczynieniem leży po stronie podmiotu, który wskazuje na przyczynę – czyli na ubezpieczycielu. Jeśli zatem poszkodowany wsiadł do samochodu z nietrzeźwym kierowcą i nie wiedział o tym, to ubezpieczyciel nie powinien obniżyć odszkodowania. Sytuacja wspomniana wyżej, czyli wypadek w którym poszkodowany jest kierowca motoru jadący bez kasku. Jeśli ewidentna wina za spowodowanie wypadku nie leży po jego stronie, a kolizja spowodowała np. uraz nogi, to brak kasku nie powinien być powodem do obniżenia odszkodowania.

Prawo polskie nie ustala sztywnych ram obniżenia zadośćuczynienia w konkretnych sytuacjach. Ustalając procentowe obniżenie odszkodowania, ubezpieczyciel bierze pod uwagę indywidualne czynniki danej sytuacji. Towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę takie kryteria jak: stopień przyczynienia się obu stron, wiek poszkodowanego, okoliczności wypadku, indywidualne cechy charakteru, pobudki jakimi kierował się poszkodowany przyczyniając się do wypadku i rozmiar szkody.