Szukaj w serwisie

Poradnik

Ile można stracić z przyznanego odszkodowania będąc pod wpływem alkoholu?

Wypadki komunikacyjne
Ile można stracić z przyznanego odszkodowania będąc pod wpływem alkoholu?

Żaden wypadek i szkoda nie zwalnia z nas z obowiązku bycia odpowiedzialnym i stosowania się do obowiązujących przepisów. W wypadkach, w których nie zawiniliśmy, ale piliśmy alkohol na nic zdadzą się wszelkie argumenty - ubezpieczyciel zgodnie z prawem i przyjętymi normami społecznymi może drastycznie obniżyć przysługujące nam odszkodowanie.

Wypadek drogowy - kierowca pod wpływem alkoholu

Pan Mirek z kolegą wybrali się na dyskotekę do pobliskiej miejscowości. Na imprezę pojechali motorowerem pana Mirka. Po kilku godzinach zabawy mężczyźni, pomimo tego, że oboje pili alkohol, postanowili wrócić w ten sam sposób. Odległość do domu nie była daleka, co było dla nich dodatkowym argumentem do podjęcia ryzyka jazdy pod wpływem alkoholu.

Żaden z nich nie był pijany w sztok – jednak oboje wypili wystarczająco do obniżenia czasu reakcji na drodze. Mniej więcej w połowie drogi, obok motoroweru przejechała ciężarówka. Celem samochodu było wyprzedzenie motoroweru, jednak jechała zbyt blisko. Wytworzony przez duży pojazd wir powietrza przewrócił motorower.

Wypadek samochodowy Odszkodowanie zdrowotne

Najbardziej w wypadku ucierpiał kierowca – na izbie przyjęć stwierdzono wstrząśnienie mózgu oraz ranę ciętą okolicy ciemieniowej głowy. Obaj mężczyźni bardzo psychicznie przeżyli wypadek – kierowca odłożył naprawiony motorower na długi czas a wszelkie odległości, przynajmniej przez kilka miesięcy, pokonywał piechotą lub autobusem.
Pomimo świadomości swojego przewinienia, mężczyzna postanowił ubiegać się o odszkodowanie. Uznał, że pomimo tego, że było pod wpływem alkoholu, to kierowca ciężarówki zawinił całej sytuacji.

Aby nie wychodzić z przegranej pozycji, pan Mirek przedstawił sprawę pracownikowi kancelarii Mediator, która zgodził się poprowadzić sprawę, z góry jednak uświadamiając mężczyznę, że przyczynienie do wypadku może znacznie obniżyć kwotę odszkodowania. Towarzystwo ubezpieczeniowe przyznało 2,5 tysiąca zadośćuczynienia plus zwrot za zniszczoną odzież. Ze względu na to, że mężczyzna był pod wpływem alkoholu, kwota została obniżona o 70% - dlatego w sumie mężczyzna otrzymał ponad 825 złotych. Historia pokazuje, w jaki sposób można stracić większą część odszkodowania.