Szukaj w serwisie

Poradnik

6 rzeczy o których warto pamiętać składając wniosek o odszkodowanie

Inne problemy
6 rzeczy o których warto pamiętać składając wniosek o odszkodowanie

Wypadki komunikacyjne to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków – a towarzystwa ubezpieczeniowe to nie instytucje charytatywne. Są to firmy nastawione na zysk i jak tylko mają powód aby obniżyć należne odszkodowanie – to zwyczajnie to robią. Co należy przygotować aby szanse na wysokie odszkodowanie były jak największe? Nasze szanse na godne zadośćuczynienie rośnie wraz z dokładnością przedstawienia sprawy. Oto 6 rzeczy o których warto pamiętać składając wniosek o odszkodowanie.

Oświadczenie poszkodowanego

Jeśli uległeś wypadkowi komunikacyjnemu powinieneś sporządzić odpowiednie oświadczenie zawierające opis zdarzenia. Oprócz szczegółowej relacji zdarzenia, nie bój się napisać także o swoich emocjonalnych. Rozmiar szkody jest subiektywny, bo w końcu nikt tak jak poszkodowany nie wie co czuje i co najbardziej mu dokucza. Jeśli więc prześladują cię lęki po wypadku – nie bój się o tym napisać. Wbrew pozorom ciało czasem łatwiej uleczyć niż duszę.

Oświadczenia świadków

Jeśli ktokolwiek był świadkiem twojego wypadku – poproś go sporządzenie opisu zdarzenia. Może to być ktoś z rodziny, sąsiad lub przypadkowa osoba. Ważne, żeby był to ktoś, kto widział zdarzenie na własne oczy i przedstawił je ze swojego punktu widzenia.

Faktury i paragony

Od początku zbieraj wszystkie paragony za leki, wizyty u lekarzy i przejazdy do placówek medycznych. Na tej podstawie, oprócz zadośćuczynienia możesz dostać także zwrot kosztów leczenia.

Zdjęcia i filmy

Jeśli brałeś udział w wypadku drogowym, a samochód w którym jechałeś wyposażony jest w kamerkę rejestrującą jazdę – nie bój się jej użyć. Jeśli wypadek w żadnej mierze nie był Twoją winą, będzie to dodatkowe potwierdzenie twoich słów. To samo dotyczy wypadków na ulicy. Jeśli przewróciłeś się o niezabezpieczony element w chodniku lub jezdni, a masz na tyle przytomności umysłu aby zrobić zdjęcie – nie wahaj się użyć telefonu do udokumentowania. Może być tak, że policja wyda nakaz natychmiastowego usunięcia szkody a wtedy możesz nie mieć już dowodu.

Notatka policyjna

Jeśli na miejscu zdarzenia była policja – postaraj się o notatkę w sprawie zdarzenia. Policja to niekwestionowany „świadek” zdarzenia. Ubezpieczyciel będzie miał pewność, że opis zdarzenia nie jest tylko twoim wymysłem

Oświadczenie z pracy o utraconych dochodach

Jeśli pracujesz, a wypadek zmusił Cię do przebywania na zwolnieniu lekarskim, poproś pracodawcę o oświadczenie o utraconych dochodach. Możesz wtedy liczyć na zwrot utraconych pieniędzy.