Szukaj w serwisie

Nasze sprawy

Wypadek pozbawił normalnego życia 17-letnią dziewczynę

Odszkodowania przed sądami - nasze wyroki
Wypadek pozbawił normalnego życia 17-letnią dziewczynę

Dziewczyna została niemal całkowicie pozbawiona normalnego funkcjonowania.

17-letnia dziewczyna, w wyniku wypadku komunikacyjnego została niemal całkowicie pozbawiona normalnego funkcjonowania. Obrażenia, których doznała pozbawiły ją nie tylko możliwości normalnego funkcjonowania fizycznego, ale też psychicznego. Dziewczyna prawdopodobnie do końca życia pozostanie inwalidą. Spór w sądzie toczył się o wysokość zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

 

Okoliczności wypadku i mnogość obrażeń

Dziewczyna jechała na rowerze prawidłową stroną ulicy, trzymając się prawej krawędzi jezdni. Jadący naprzeciwko motocyklista skręcił w przeciwległy pas i potrącił rowerzystkę. Poszkodowana została w stanie ciężkim przewieziona do szpitala. Pomimo ciężkiego stanu, z poszkodowaną udało się nawiązać kontakt słowny, dzięki któremu udało się odnotować zgłaszane dolegliwości bólowe. W pierwszych kilkudziesięciu minutach zdiagnozowano u poszkodowanej patologiczną ruchomość w okolicach prawego uda i lewego kolana, ranę tłuczoną uda oraz liczne zadrapania i otarcia naskórka. Po konsultacji z ortopedą zdecydowano o założeniu wyciągu na kostkę. W nocy jednak stan poszkodowanej uległ znacznemu pogorszeniu. Przeniesiono ją na oddział intensywnej terapii i wykonano trepanację zwiadowczą, która nie wykazała jednak nieprawidłowości. Po kilku dniach poszkodowaną przewieziono do szpitala dziecięcego i tam wykonano zabieg zespolenia kości udowej. Po kolejnych kilu dniach, ze względu na zalegające wydzieliny w drogach oddechowych wykonano tracheotomię. Kolejny zabieg w na oddziale urazów twarzowo-szczękowych dotyczył zespolenia trzonu żuchwy. Po zabiegu odwieziono poszkodowaną z powrotem do szpitala dziecięcego gdzie przebywała 3 miesiące. Po tym czasie poszkodowana przebywała jeszcze w kilku szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych przez prawie rok. Skutki wypadku były znacznie poważniejsze niż zostało to zdiagnozowane w pierwszych godzinach po wypadku. Dziewczyna doznała urazu mózgu, powypadkowych zaburzeń czynności układu podwzgórzowo – przysadkowego. W wyniku wypadku dziewczyna, która do tej pory była aktywna zarówno fizycznie (uprawiała lekkoatletykę) jak i społecznie, stała się osobą niepełnosprawną w wymiarze fizycznym i psychicznym. Dziewczynie bardzo trudno było się pogodzić z faktem utraty zdrowia.

 

Postępowanie polubowne oraz kwestie sporne – sprawa trafia do sądu I instancji

W postępowaniu pozasądowym ubezpieczyciel sprawcy wypadku uznał winę swojego klienta i przyznał poszkodowanej   220 000 złotych tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę oraz ponad 53 000 złotych tytułem zwrotu poniesionych kosztów leczenia. Sprawa trafiła do sądu, ponieważ pełnomocnik poszkodowanej uznał, ze kwota powinna być wyższa – na co ubezpieczyciel nie wyraził zgody. Kwestią sporną było także przyznanie poszkodowanej renty. Sprawa sądowa odbywała się w dwóch instancjach.

 

Sąd II instancji

Ostatecznie sąd II instancji zasądził na rzecz poszkodowanej dodatkowo ponad 83 000 złotych tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, wraz z należnymi odsetkami. Została także zasądzona dożywotnia renta w kwocie 7588 złotych miesięcznie wraz z rentą skapitalizowaną z kilku poprzednich lat.

 

Opracowanie - MEDIATOR