Szukaj w serwisie

Nasze sprawy

Wypadek podczas pracy na stalowni – odszkodowanie w wyniku wyroku sądu

Wypadki w pracy
Wypadek podczas pracy na stalowni – odszkodowanie w wyniku wyroku sądu

Podczas drugiej zmiany, w dużym zakładzie pracy na dziale stalowni doszło do poważnego wypadku. W wyniku zaniedbań przepisów BHP 44-letni mężczyzna został przygnieciony przez spadające elementy wagonów z suwnic. W wyniku wypadku pan Jarosław doznał wielu urazów i złamań. W wyniku walki prawników Mediatora wpierw poza sądem a potem w sądzie – udało się uzyskać na rzecz mężczyzny odszkodowanie.

 

Zaniedbaania BHP

Zaniedbania z zakresu przepisów BHP są powszechne i to właśnie one najczęściej powodują wypadki w trakcie pracy. Niejednokrotnie presja nakładana przez przełożonych na pracowników prowadzi do pośpiechu i unikania przestrzegania przepisów bezpieczeństwa. W dużych zakładach pracy, w którym pracownicy obcują z dużymi maszynami powinna być zachowana szczególna ostrożność. Niestety, niejednokrotnie rutyna, brak odpowiedniej kontroli prowadzi do poważnych wypadków, które rzutują na całe późniejsze życie poszkodowanych. Tak się stało w przypadku pana Jarosława, który na stalowni pracował kilkanaście lat. Mężczyzna był zatrudniony w oparciu o umowę o pracę i pełnił obowiązki hakowego przy obsłudze suwnic. Podczas drugiej zmiany mężczyzna pracował przy załadunku segmentów gąsienic na wagony. W trakcie przetransportowywania przedostatniego pojemnika załadowanego elementami, wysunął się jeden z segmentów, który spadł z wysokości wprost na stojącego pod suwnicą pana Jarosława. Na miejsce zdarzenia zostało wezwane pogotowie, które zabrało przytomnego mężczyznę do szpitala. Obrażenia doznane w wyniku wypadku były bardzo rozległe. Pan Jarosław doznał złamania żeber, obojczyka lewego oraz rany miażdżonej prawego podudzia. Poszkodowany został przetransportowany na blok operacyjny gdzie opatrzono ranę podudzia. Zastosowano też środki przeciwbólowe.

 

Wina pracodawcy

W tym wypadku winę ewidentnie poniósł pracodawca, który złamał przepisy art. 207 Kodeksu Pracy, który wskazuje, że „§1. Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy; §2. Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności pracodawca jest obowiązany: 1. organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy; 2. zapewnić przestrzeganie z zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonywanie tych zaleceń; etc; §3. pracodawca oraz osoba kierująca pracownikami są obowiązani znać, w zakresie niezbędnym do wykonania ciążących na nich obowiązków, przepisy o ochronie pracy, w tym przepisy oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.”

 

Droga sądowa

W tym wypadku zawiódł system kontroli i nadzoru nad pracownikami. Poszkodowany wiedział o tym, dlatego postanowił ubiegać się o odszkodowanie od pracodawcy. Ze zlecenie zajęcia się sprawą zgłosił się do nas. O ile pisał kiedyś roszczenie odszkodowawcze w wypadku komunikacyjnym, tak z roszczeniem skierowanym do pracodawcy nie był w stanie sobie poradzić. W wyniku rozmów pozasądowych nie udało się dojść do porozumienia z pracodawcą, który nie posiadał wykupionego ubezpieczenia. Sprawa trafiła do sądu. Wyrokiem sądu pracodawca zobowiązany był do wypłacenia na rzecz poszkodowanego odszkodowania w wysokości 50000 złotych wraz z odsetkami (prawie 14500 złotych) oraz pokryć koszty procesu. Sukces Mediatora na drodze sądowej.

 

OPRACOWANIE - MEDIATOR - ODSZKODOWANIA ZA WYPADKI W PRACY