Odszkodowanie od placówki medycznej za błędy w leczeniu ręki
Odszkodowanie za błąd medyczny
Kobieta, w wyniku wypadku w swoim mieszkaniu doznała urazu lewej ręki. Lekarz na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym na Mazowszu błędnie zdiagnozował uraz, przez co poszkodowana zaznała komplikacji związanych ze sprawnością ręki. Winę placówki udało się udowodnić, a poszkodowana otrzymała stosowne zadośćuczynienie.
Wypadek w domu i leczenie w szpitalu
34-letnia kobieta podczas sprzątania upuściła słoik z zawartością. Podczas próby posprzątania, dość poważnie przecięła sobie palce. Postanowiła zgłosić się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego gdzie rozpoznano ranę płatową zginacza palca. Lekarz opatrzył chirurgicznie ranę i odesłał pacjentkę do domu z zaleceniami odpoczynku. Zdaniem lekarza chirurga po około 2 dniach ból miał ustąpić, a stan rany – znacznie poprawić. Po kilku dniach pacjentka nadal odczuwała silny ból. Jeszcze raz zgłosiła się do lekarza – tym razem do przychodni specjalistycznej. Okazało się, że doszło także do uszkodzenia ścięgna, a w ranie pozostał kawałek szkła, co nie została zdiagnozowane przez chirurga na SOR. Przez ten błąd lekarza, kobieta o wiele dłużej pracowała nad tym, aby ręka była sprawna, jednak do dziś odczuwa skutki tego błędu. Gdyby rana od początku była opracowana właściwie, kobieta dużo szybciej wróciła by do pełnej sprawności.
Odszkodowanie z polisy OC placówki medycznej czy bezpośrednio od szpitala ?
Kobieta postanowiła ubiegać się o odszkodowanie. Dobrze wiedziała, że ręka byłaby sprawna dużo szybciej gdyby nie błąd w diagnozie i stąd opóźnione leczenie. W uzyskaniu stosownej kwoty pomogła poszkodowanej nasza kancelaria Mediator. Ponieważ placówka medyczna posiadała (wymaganą przez NFZ w ramach umowy o świadczenie usług medycznych) stosowną polisę OC, z roszczeniem skierowaliśmy się do Ubezpieczyciela. W pierwszej decyzji ubezpieczyciel odmówił odszkodowania. Po reklamacji oraz negocjacjach, doszło do ugody. Kobieta otrzymała 17 000 złotych tytułem odszkodowania oraz zadośćuczynienia.
Jak w wielu przypadkach - tak i w tym - poszkodowany sam nie był w stanie doprowadzić do finału i ugody. Choć odpowiedzialność odszkodowawcza za wypadek nie była po stronie placówki medycznej (jest po stronie ubezpieczyciela w ramach zawartej polisy OC), to o współpracy nie było mowy ! Taka jest niestety praktyka większości placówek medycznych....
OPRACOWANIE - MEDIATOR - ODSZKODOWANIA ZA BŁĘDY MEDYCZNE
Inne sprawy KANCELARII MEDIATOR
Przydatne linki: Rzecznik Praw Pacjenta