Szukaj w serwisie

Aktualności Wróć do listy

Zachowanie należytej staranności – co to jest?

30.12.2020
Zachowanie należytej staranności – co to jest?

„Zachowanie należytej staranności”

Wszelkie ubezpieczenia – i te obowiązkowe i te nieobowiązkowe wykupujemy po to, by uchronić siebie i swoją rodzinę przed skutkami nieprzewidzianych wydarzeń. Nie oznacza to też jednak, że możemy pozwolić sobie na całkowitą bezmyślność z nadzieją, ze w razie nadzwyczajnych okoliczności  ubezpieczyciel przyjdzie nam z pomocą. Obowiązuje nas „zachowanie należytej staranności”. Z czym właściwie wiąże się ten termin?

Definicja „zachowania należytej staranności” ściśle wiąże się z pojęciem… zdrowego rozsądku. I nie chodzi tu bynajmniej o nadmierną gorliwość. Zachowanie należytej staranności to zachowanie najlepsze z możliwych w danym momencie i czasie. Przy wykupieniu obowiązkowej polisy OC lub nawet nieobowiązkowe ubezpieczenia od kradzieży auta, nadal nie możemy zostawiać otwartego samochodu z kluczykami w środku gdzie nam się podoba – ponieważ jest to zupełne przeciwieństwo zachowania należytej staranności.

 

Odmowa odszkodowania

Brak zachowania należytej staranności dość często jest powodem do odmowy wypłaty obniżenia odszkodowania. Jeśli jedziemy samochodem i nie zapniemy pasów – nie dochowaliśmy należytej staranności i nie zadbaliśmy o własne bezpieczeństwo. Wtedy najczęściej ubezpieczyciel ma dobry powód by pomniejszyć odszkodowanie. To samo dotyczy ruchu pieszych. Jeśli  biegniemy na autobus i tak się spieszymy, że przebiegamy przez drogę w miejscu nieoznaczonym jako przejście dla pieszych – to w razie potrącenia przez samochód, może być duży problem z odzyskaniem odszkodowania z polisy OC kierowcy samochodu.

Zachowanie należytej staranności obowiązuje nas także przy ochronie naszego mienia. Jak zostało wyżej wspomniane – zostawianie otwartego samochodu z kluczykami w środku jest już nie tyle brakiem zachowania należytej staranności – co dopuszczeniem się „rażącego niedbalstwa”. Są jednak sytuacje sporne jak np. trzymanie kluczyków i dokumentów w kieszeni kurtki. Załóżmy, że jest wiosna i w kurtce jest na zbyt ciepło. Trzymamy ją w ręce, a przechodzący złodziej wyrywa nam ją z rąk i ucieka. Znajduje kluczyki i w efekcie kradnie też samochód. Nie można w tej sytuacji mówić o nie zachowaniu należytej staranności i tym samym odmówić wypłaty odszkodowania z polisy AC – w końcu trzymaliśmy kluczyki przy sobie. Nie mogliśmy przewidzieć, że ktoś niespodziewanie wyrwie nam kurtkę z rąk. Ubezpieczyciel też nie może oczekiwać, że kluczyki każdorazowo będą potrójnie zabezpieczone od każdej możliwej sytuacji.

 

Sąd rozstrzygnie spór

Wątpliwości co do zachowania należytej staranności zawsze są rozpatrywane indywidualnie. W życiu obowiązuje zasada kierowania się zdrowym rozsądkiem, co zwykle jest podyktowane wyrobienie sobie pewnych zachowań i odruchów, które chronią nas przed wypadkami. Czasem pozostanie droga sądowa, aby rozstrzygnąć czy 'należyta staranność' nie jest nadużyciem ubezpieczyciela by odmówić odszkodowania.

 

Opracowanie - MEDIATOR

Zleć nam bezplatną analizę.