Szukaj w serwisie

Aktualności Wróć do listy

Wypadki z udziałem pijanych kierowców – konsekwencje

01.03.2021
Wypadki z udziałem pijanych kierowców – konsekwencje

Jazdna 'na podwójnym gazie'.

Choć zaostrzono już dawno prawo dla kierowców na podwójnym gazie – wciąż są oni obecni na polskich drogach i nadal powodują wypadki niejednokrotnie niszczące życie i zdrowie ofiarom. To właśnie kierowcy na „podwójnym gazie” często doprowadzają do najbardziej tragicznych zdarzeń.

 

W jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców?

Tak naprawdę trudno to jednoznacznie sklasyfikować, bo jazda pod wpływem alkoholu bywa nieprzewidywalna. Wiele zależy od ilości spożywanego alkoholu i „fantazji” kierowcy. Wbrew pozorom, dużo częściej mamy do czynienia z tymi kierowcami, którzy dzień wcześniej wypili zbyt dużo niż z tymi którzy piją i bezpośrednio po spożyciu świadomie wsiadają do samochodu. Ci pierwsi mają opóźniony czas reakcji, dlatego nie potrafią prawidłowo zareagować na nietypowe sytuacje na drogach. Czas reakcji u kierowców pod wpływem alkoholu jest dłuższy, dlatego charakter wypadków może być bardzo różny. Najczęściej jednak są to:

Wypadki z udziałem pieszych:

  • wyprzedzanie na pasach, pieszy idący poboczem lub przechodzący w niedozwolonym miejscu – czyli wszystkie sytuacje, które wymagają skupienia i jasnego umysłu.

 

Wypadki z udziałem innych pojazdów:

  • wymuszenie pierwszeństwa, brak odpowiednio szybkiej reakcji, nieuwaga, nieostrożność lub brawura. Często wypadki spowodowane są brakiem umiejętności dokonania szybkiej i właściwej oceny na drodze.

 

Jakie są dla sprawcy konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu ?

Skutki spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu są bardzo poważne w wielu wymiarach. Są to:

  • Wymiar psychologiczny – sprawca wyrządza ofierze krzywdę. Nierzadko są to długotrwałe skutki zdrowotne, które ograniczają normalne funkcjonowanie, możliwość zarobkowania i często zmuszają członków rodziny do opieki nad poszkodowanym. Życie z taką świadomością może być potężnym ciężarem.
  • Konsekwencje administracyjne oraz karne – kary za jazdę pod wpływem alkoholu są dość surowe. Nawet rutynowa kontrola doprowadzić może do poważnych konsekwencji. Dla kierowców jadących pod wpływem alkoholu stosuje się dwa poziomy stężenia alkoholu:
  1. Stan po spożyciu alkoholu– kiedy pomiar wskazuje od 0,2 do 0,5 promila – wtedy mamy do czynienia z wykroczeniem. Grozi za to kara od 50 do 5000 złotych grzywny, utrata prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat oraz rzadko stosowana kara aresztu (od 5 do 30 dni).
  2. Stan nietrzeźwości – tu mamy do czynienia nie z wykroczeniem, a z przestępstwem. W tym przypadku sąd wyznacza karę w stawkach dziennych (od 10 do 540 stawek) ustalając jedną stawkę na kwotę od 10 do 1000 złotych. Poza tym grozi utrata możliwości prowadzenia pojazdów do nawet 10 lat – lub dożywotnio, jeśli kierowca spowodował wypadek z ofiarami. O pozbawieniu prawa jazdy decyduje sąd. Za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może grozić 2 lata pozbawienia wolności lub 5 lat w przypadku recydywistów. Za spowodowanie wypadku kara może wynosić nawet 10 lat pozbawienia wolności.
  • Konsekwencje cywilne – spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu spowoduje, że polisa OC i AC nie będą chronić sprawcy. Poszkodowany może wystąpić o odszkodowanie do ubezpieczyciela nietrzeźwego sprawcy, jednak towarzystwo ubezpieczeniowe ma w takich sytuacji prawo zażądać od kierowcy zwrotu całej wypłaconej kwoty. Jest to tzw. regres. Odszkodowaniem może być jednorazowa kwota zadośćuczynienia lub np. dożywotnia renta. Obecnie kwoty świadczeń bywają bardzo wysokie, dlatego kierowca, który spowodował wypadek pod wpływem alkoholu będzie prawdopodobnie odczuwał konsekwencje finansowe przez wiele lat, a nawet do końca życia.
  • Wymiar napiętnowania społecznego – pijani kierowcy, którzy spowodowali wypadek często są napiętnowani społecznie. Co jest dość nietypowe – społeczeństwo często przyzwala na jazdę w stanie nietrzeźwości dopóki nic się nie stanie. Dopiero po spowodowaniu wypadku sprawca boleśnie odczuwa społeczne skutki swojego czynu.


Surowe kary dla kierowców, wymiar społeczny i psychologiczny powinien skutecznie odstraszać przez pokusą wsiadania za kierownicę na „podwójnym gazie”. I choć wydaje się, że do wyobraźni dużej części kierowców trafia wizja konsekwencji – wciąż są kierowcy, którzy prowadzą pod wpływem alkoholu, czego skutki bywają tragiczne. Z pewnością nie warto w ten sposób niszczyć życia ani ofiarom ani sobie.

 

Opracowanie - MEDIATOR