Szukaj w serwisie

Aktualności Wróć do listy

Powoływanie biegłych w sądzie - zasady

07.10.2020
Powoływanie biegłych w sądzie - zasady

Zgodnie z art. 278 KPC :  Sąd po wysłuchaniu wniosków stron może powołać biegłego. A więc strony mogą same domagać się powołania ów biegłego albo biegłych.

Obowiązek powołania biegłego – kiedy?

W niektórych sytuacjach ustawa nakłada na sędziego obowiązek powołania biegłego. Następuje to na przykład w sprawie o ubezwłasnowolnienie, kiedy konieczna jest opinia jednego bądź kilku lekarzy psychiatrów. Sąd może dopuścić opinię biegłego jako dowód z urzędu. Takie działanie będzie uzasadnione w sytuacji, gdy istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dla rozstrzygnięcia sprawy konieczne jest przeprowadzenie dodatkowego dowodu z opinii biegłego, którego strony nie wskazały.

Liczba biegłych

Co do zasady o liczbie biegłych decyduje sąd, który orzeka w danej sprawie. Zgodnie z art. 278 § 2 kodeksu postępowania cywilnego prawo wyboru biegłego sąd orzekający może pozostawić sędziemu wyznaczonemu bądź sądowi wezwanemu. W odniesieniu do liczby biegłych i sposobu ich powołania decyzja powinna zapaść po wysłuchaniu wniosków obu stron w sytuacji dopuszczania dowodu z opinii biegłych zarówno na wniosek stron jak również z urzędu.  

Prawa powołanego biegłego

Osoba powołana na biegłego może nie przyjąć tegoż obowiązku z przyczyn, jakie uprawniają świadka do odmowy zeznań, a ponadto z powodu przeszkody, która uniemożliwia jej wydanie tej właśnie opinii. W praktyce wygląda to tak, że biegli odmawiają często wydania opinii w konkretnej sprawie z powodu obłożenia obowiązkami. W większości opinii mają narzucony termin, w którym mają świadomość, że się nie zmieszczą – więc w takiej sytuacji odmawiają sporządzenia owej opinii.

Częstym zjawiskiem jest też odmawianie sporządzenia opinii (częściej w przypadku biegłych ad hoc) z powodu strachu przed ciążącą na nich odpowiedzialnością karną.

Zaufanie do biegłego jest kluczowe !

 

Opracowanie MEDIATOR - POMAGAMY POSZKODOWANYM