Szukaj w serwisie

Aktualności Wróć do listy

Opis wypadku i stanu emocjonalnego po wypadku – jak zrobić to dobrze?

30.05.2020
Opis wypadku i stanu emocjonalnego po wypadku – jak zrobić to dobrze?

Każdy wypadek, nawet ten który nie spowodował szczególnie poważnych obrażeń naszego ciała – jest traumatycznym przeżyciem. Wiedzą to psychologowie i psychiatrzy, wie też każdy, komu wypadek się przydarzył. Niejednokrotnie, wraz z czasem upływającym od zdarzenia, bardziej cierpi nasza dusza niż ciało. Poszkodowani w każdym rodzaju wypadków: komunikacyjnych, rolniczych, wypadkach z zaniedbania czy na skutek błędu medycznego, mają problem z powrotem do normalnego życia i funkcjonowania, nawet jeśli ciało już na to pozwala. Dlatego właściwe opisanie stanu emocjonalnego jest bardzo ważnym elementem ubiegania się o odszkodowanie.

 

Osoby poszkodowane w wypadkach często mają problem z właściwym nazwaniem swoich emocji. Nie każdy człowiek jest wylewny i chce dzielić się tym co czuje z obcymi ludźmi. Jednak warto się przełamać, bo opis stanu emocjonalnego może mieć wpływa na wysokość przyznanego odszkodowania. Ważne jest aby wypadek opisać szczegółowo – na tyle, na ile go pamiętamy. Ważne jest opisanie jak nasze samopoczucie się zmieniało z czasem - jakie były pierwsze odczucia, jaki był stan emocjonalny później. Jeśli zaraz po wypadku towarzyszył nam strach – nie ma w tym nic wstydliwego i  jak najbardziej należy zawrzeć go w opisie. Załamanie nerwowe, depresja, brak chęci do życia w wyniku odniesionych obrażeń jest częstym objawem po wypadku. Często dochodzi też zespół stresu pourazowego, który objawia się nie tylko lękami i przygnębieniem, ale niesie za sobą także objawy fizyczne. Wizyty u psychologa lub psychiatry jako próba poradzenia sobie z lękami. Wszystkie te kwestie związane z wypadkiem, które zmieniły nasze życie na gorsze warto umieścić w opisie, bo stan ducha nie jest wcale mniej ważny niż stan ciała. Jeśli mamy wątpliwości i nie bardzo wiemy na jakie sprawy postawić nacisk w naszym opisie – warto skontaktować się z profesjonalną kancelarią odszkodowawczą, który pomoże i podpowie co w indywidualnej sytuacji powinno być wyszczególnione. Sam opis zdarzenia powinien być konkretny i czytelny. Warto spróbować oddzielić sam opis zdarzenia od stanu emocjonalnego po zdarzeniu. To tylko ogólne wskazówki. Mogą być one zbyteczne, a w drugim przypadku niedostaetczne.

 

Uwiarygodnienie swojej wersji zdarzeń

Do opisu emocjonalnego należy załączyć odpowiednią dokumentację potwierdzającą nasze słowa. Oprócz dokumentacji medycznej potwierdzającej obrażenia warto dołączyć takie dokumenty jak np. zaświadczenie od psychologa (jeśli korzystamy z jego usług po wypadku), oświadczenie świadków zdarzenia, zdjęcia z miejsca zdarzenia (o ile takowe istnieją), notatki policyjne, dokumety potwierdzające przebieg leczenia i rehabilitacji i wszelkie inne dokumenty, które potwierdzą nasz autentyczny stan zdrowotny. Warto skontaktować się z kancelarią odszkodowawczą, która w każdej indywidualnej sprawie podpowie w jaki sposób sporządzić opis zdarzenia oraz jakie dokumenty są niezbędne do uzyskania odszkodowania.