Szukaj w serwisie

Aktualności Wróć do listy

Odszkodowanie wypadkowe z KRUS a odszkodowanie z OC rolniczego. Czym się różni?

11.01.2021
Odszkodowanie wypadkowe z KRUS a odszkodowanie z OC rolniczego. Czym się różni?

Odszkodowanie z KRUS

W razie wypadku, który można zakwalifikować jako wypadek w rolnictwie, poszkodowany ma prawo ubiegać się o odszkodowanie z KRUS oraz z obowiązkowej polisy OC. Wciąż jednak wielu poszkodowanych stara się o odszkodowanie tylko z KRUS, pomimo podstaw do ubiegania się o odszkodowanie z polisy OC.

 

Zasady wypłaty odszkodowań w KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia społecznego ma bardzo konkretne, uproszczone procedury zarówno dotyczące zgłaszania szkody jak i wypłaty jednorazowych odszkodowań. Zgłoszenie szkody do KRUS i procedura odzyskiwania odszkodowań jest dość prosta: poszkodowany zgłasza szkodę w KRUS, załącza opis zdarzenia oraz dokumentację medyczną.

 

Odzyskiwanie odszkodowania

Zostaje powołana komisja lekarska i na podstawie jej opinii ustala się długotrwały uszczerbek na zdrowiu. O takim uszczerbku można mówić, gdy wskutek uczestnictwa w wypadku, funkcjonowanie organizmu poszkodowanego zostało upośledzone a lekarze nie rokują poprawy. Jeśli stan taki utrzymuje się dłużej niż 6 miesięcy – wtedy możemy mówić o trwałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu. Obecnie za 1% uszczerbku na zdrowiu KRUS przyznaje 809 złotych. KRUS bierze pod uwagę wyłącznie procentowy uszczerbek na zdrowiu i na jego podstawie wypłaca zryczałtowana kwotę.

 

Odszkodowania OC

Koszty takie jak zakup leków, opieka osób trzecich lub zadośćuczynienie za doznaną krzywdę nie są brane pod uwagę przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Odszkodowanie przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi lub rodzinie w przypadku jego śmierci.

 

Zasady wypłaty odszkodowań z obowiązkowej polisy OC

Obowiązkową rolniczą polisę OC, zgodnie z ustawą, mają obowiązek wykupić wszystkie osoby fizyczne prowadzące działalność rolniczą posiadające areał rolniczy powyżej 1 ha i opłacające w części lub w całości podatek rolny. Oprócz obowiązku wykupienia polisy OC, rolnik ma także obowiązek wykupienia ubezpieczenia budynków rolniczych. Za brak wykupu obowiązkowej polisy OC, rolnikowi grozi kara grzywny. Procedura wypłaty odszkodowań z obowiązkowej polisy OC jest bardziej skomplikowana. Doświadczenie kancelarii Mediator wskazuje, że właściwie przygotowane roszczenie i profesjonalnie skompletowana dokumentacja pozwalają na wyegzekwowanie kwoty znacznie wyższej niż w przypadku odszkodowań z KRUS. Nawet 2000 złotych za każdy procent uszczerbku w działaniach polubownych uzyskuje dla swoich klientów Mediator z obowiązkowej rolniczej polisy OC. Procedura jest bardziej wymagająca niż przy uzyskiwaniu odszkodowań z KRUS. Wypłata odszkodowania jest możliwa wtedy, kiedy wypadek nie zdarzył się na terenie gospodarstwa, którego właścicielem jest ubezpieczony. Ponadto, musimy dostarczyć informacje wykluczająca winę osoby poszkodowanej, dokumentację medyczną oraz roszczenie odszkodowawcze zawierające odpowiednią argumentację. Zebranie porzebnej dokumentacji to początek pracy. Teraz trzeba sporządzić roszczenie w oparciu o tą dokumentację i rozpocząć batalię o odszkodowanie. Po etapie polubownym należy rozwarzyć także etap sądowy.

 

Dlaczego wciąż niewiele osób ubiega się o odszkodowanie z polisy OC?

Jest kilka powodów. Po pierwsze, poszkodowany, który doznał obrażeń na terenie czyjegoś gospodarstwa często nie chce robić tej osobie kłopotu. W tym miejscu warto podkreślić że, obowiązkowe wykupienie polisy OC chroni właścicieli gospodarstwa przed wypłatą odszkodowania z własnej kieszeni. Inną przyczyną jest fakt, że wielu poszkodowanych nawet nie zdaje sobie sprawy z możliwości ubiegania się o odszkodowanie i zadośćuczynienie z polisy OC rolniczej.

 

Dochodzenie odszkodowania

Aby otrzymać adekwatną kwotę od ubezpieczyciela, niejednokrotnie koniecznie jest profesjonalna wiedza i umiejętne udokumentowanie wypadku i odpowiedzialności ubezpieczyciela. To sprawy kluczowe, które niewłaściwie poprowadzone już na etapie ubiegania się o odszkodowania z KRUS mogą uniemożliwić dalszą drogę do odszkodowania z polisy OC. Dlaczego? Ponieważ opis zdarzenia załączony podczas ubiegania się o odszkodowania z KRUS jest istotny w momencie, kiedy zgłaszamy szkodę ubezpieczycielowi. Pominięcie istotnych faktów lub nieumiejętne opisanie sprawy może zablokować drogę do dalszych roszczeń z polisy OC.

 

Na początku prowadzenia sprawy trudno jest ustalić termin wyłaty odszkodowania OC

Odszkodowania uzyskiwane z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej są znacznie wyższe niż odszkodowania uzyskiwane z KRUS. Od początku, formalności związane z uzyskaniem odszkodowania warto powierzyć sprawę profesjonaliście. Szczególnie w przypadku wypadków w rolnictwie, które często nie należą do najłatwiejszych spraw i trzeba doświadczenia, aby właściwie poprowadzić sprawę.

 

Opracowanie - MEDIATOR