Szukaj w serwisie

Aktualności Wróć do listy

Nowe stawki radcowskie i adwokackie? Dobra wiadomość dla poszkodowanych!

01.02.2016
Nowe stawki radcowskie i adwokackie? Dobra wiadomość dla poszkodowanych!

Od 1 stycznia 2016 roku wzrosły stawki zastępstwa procesowego, zasądzane na rzecz radców prawnych i adwokatów w sprawach z wyboru. Adwokat odszkodowania już teraz może wywalczyć na zupełnie innych zasadach jak dotychczas. W sprawach „z urzędu” stawki pozostały bez zmian. Obecna sytuacja ma swoje dobre i złe strony, jednak z pewnością jest to dobra wiadomość dla poszkodowanych walczących o należne odszkodowanie z ubezpieczycielami. Dlaczego?

Rozporządzenie podpisał jeszcze minister sprawiedliwości poprzedniego rządu. Minister Budka argumentował, że stawki nie były zmieniane od 12 lat i dzięki podwyżkom strona wygrana w procesie otrzyma bardziej realne koszty zastępstwa procesowego od strony przeciwnej. Adwokaci i radcy prawni uważają, ze takie rozwiązanie ukróci praktyki tzw. pieniaczy, czyli osób i firm, które idą do sądu, a nie maja szans na wygraną. Nowe stawki mają wpłynąć na takie podmioty, który być może 3 razy się zastanowią, zanim pójdą do sądu.

Dobra wiadomość dla poszkodowanych, którzy walczą o odszkodowanie!

Podniesienie stawek adwokackich i radcowskich, ogólnie rzecz biorąc, nie jest najlepszą wiadomością dla wszystkich. Wychodząc jednak nieco w przyszłość, podniesienie stawek za przegrane sprawy to dobra wiadomość dla poszkodowanych – nieco gorsza dla ubezpieczycieli. Jako kancelaria obsługująca klientów chcących uzyskać należne odszkodowanie po wypadku, często spotykamy się z odmowami przyznania adekwatnych kwot odszkodowania – pomimo tego, że dokumentacja niejednokrotnie nie pozostawia wątpliwości, co do słuszności kwoty zawartej w roszczeniu. Ubezpieczyciele często rażąco zaniżają wysokość świadczeń. A to, w czym może pomoć adwokat to odszkodowania.

Towarzystwa ubezpieczeniowe liczą na to, że poszkodowany do sądu nie pójdzie, bo będzie bał się wystąpić przeciwko wielkiej firmie. Po zmianach w rozporządzeniu, z czasem powinny nastąpić pozytywne zmiany w podejściu ubezpieczycieli do polubownego rozliczania szkód osobowych. Ubezpieczycielowi bowiem, który wie, że przegra w sądzie, nie będzie opłacało się wybierać drogi sądowej, będzie się nad konsekwencjami częściej zastanawiał i stąd jest szansa na zadawalające, na drodze polubownej, odszkodowanie.

Z naszej praktyki wynika, że obecnie sądy przyznają wysokie odszkodowania na rzecz poszkodowanych. Sprawy trwają długo, ale jeśli zdecydujemy się wstąpić na ścieżkę sądową – sądy w dużej mierze przychylają się do roszczeń poszkodowanych. Wiele ofiar wypadków woli oszczędzić sobie procesów ciągnących się latami i godzi się na warunki ubezpieczyciela – szczególnie, gdy poszkodowany o odszkodowanie ubiega się samodzielnie, bez pomocy prawnej. Towarzystwa ubezpieczeniowe doskonale zdają sobie z tego sprawę i odmawiają polubownego przyznania odszkodowania i zadośćuczynienia. Długotrwałość procesów sądowych jest niejednokrotnie efektem świadomego opóźniania ich przez ubezpieczycieli. W obliczu nowych przepisów, być może ubezpieczyciele nie będą tak skorzy do przeciągania spraw w nieskończoność, bo poniosą dużo wyższe, niż do tej pory, koszty zastępstwa procesowego.

Adwokat i radca prawny - odszkodowania

Dzięki nowym przepisom, poszkodowani mogą liczyć na nową, lepszą jakość obsługi po wypadku. Pomimo tego, że sądy przyznają dużo wyższe odszkodowania aniżeli ubezpieczyciele w postępowaniach polubownych – ta pierwsza opcja jest wciąż mniej korzystna dla poszkodowanych, ponieważ wiąże się z długotrwałym procesem sądowym, trwającym niejednokrotnie latami oraz wymaga zaangażowania. Jeśli ubezpieczyciele będą musieli liczyć się z wyższymi niż dotychczas kosztami – dużo łatwiej będzie o uzyskanie adekwatnej kwoty na drodze polubownej.