Szukaj w serwisie

Aktualności Wróć do listy

Nie odśnieżasz chodnika? Może grozić Ci coś więcej niż mandat!

26.09.2020
Nie odśnieżasz chodnika? Może grozić Ci coś więcej niż mandat!

Obowiązek odśnieżania chodnika, który przylega bezpośrednio do posesji ciąży na jego właścicielu. Pomimo wielu dyskusji na ten temat i publicznych debat, czy aby prawo jest zgodne z konstytucją – chodniki przylegające bezpośrednio do posesji, powinni odśnieżać właściciele lub osoby przez nich zatrudnione. Trybunał Konstytucyjny nie dopatrzył się niezgodności przepisów z konstytucją, ponieważ uznał, że „z prawa własności wynikają określone obowiązki społeczne”.

 

Co może grozić Ci za nieodśnieżenie chodnika, który przylega do domu, w którego jesteś właścicielem?

W najlepszym wypadku może być to mandat: od 100 do 500 złotych. Gorzej, jeśli przechodzień poślizgnie się na nieodśnieżonym lub śliskim chodniku i coś sobie złamie – wtedy ma prawo ubiegać się o odszkodowanie, a tu kwoty mogą być już nawet kilkadziesiąt razy wyższe. Kancelaria Mediator z doświadczenia wie, jak groźne w skutkach mogą być takie upadki. Czasem wiążą się z wielotygodniową a nawet wielomiesięczną rehabilitacją. Poszkodowany ma prawo wtedy ubiegać się odszkodowanie od właściciela posesji lub z jego polisy OC, tak samo, jak może ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC gminnego zarządcy dróg i chodników.

 

W jaki sposób się zabezpieczyć?

Odszkodowanie dla poszkodowanego może kosztować właściciela posesji nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają w ofertach prywatne polisy od odpowiedzialności cywilnej, którą czasem można nabyć w pakiecie do ubezpieczenia nieruchomości. Wtedy to ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za skutki wypadku a poszkodowany lub jego pełnomocnik z nim negocjuje warunki wypłaty odszkodowania.

 

Dura lex, sed lex

„Twarde prawo, ale prawo”. Wiele dyskusji i sprzeciwów toczyło się przeciwko obowiązkowi odśnieżania chodników przylegających do posesji. Co prawda, obowiązek nie musi być wypełniany osobiście, jednak trudno oczekiwać od 80-letniej babci z emeryturą nie wyższą niż 1200 złotych, że będzie wynajmowała firmę odśnieżającą. Z drugiej strony, tym trudniej oczekiwać, że staruszka weźmie łopatę i będzie odśnieżała chodnik samodzielnie. Przeciwnicy przepisu często też wskazują, że jeśli płacą podatki od nieruchomości, to gmina powinna odśnieżać chodniki. To tego dochodzą pewne niedoskonałości w kwestiach „technicznych”. Niejednokrotnie właściciele posesji skarżą się, że po odśnieżeniu przez nich chodnika, jadący pług należący do gminy, zasypuje chodnik ponownie.

Pomimo wielu wątpliwości, prawo jest prawem i obowiązek odśnieżania chodników wciąż jest obowiązkiem właściciela posesji, do której chodnik przynależy. W 1997 roku Trybunał Konstytucyjny, na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich uznał, że „prawa własności wynikają określone obowiązki społeczne, a podobne, a nawet szersze obciążenia właścicieli nieruchomości, należą do tradycji prawnej Rzeczpospolitej oraz innych krajów europejskich”.

 

Opracowanie MEDIATOR - POMAGAMY POSZKODOWANYM