Szukaj w serwisie

Aktualności Wróć do listy

Miałeś stłuczkę lub wypadek? Ubezpieczyciel powinien zwrócić koszty nowych części!

11.07.2015
Miałeś stłuczkę lub wypadek? Ubezpieczyciel powinien zwrócić koszty nowych części!

Prawie każdy, kto miał choć raz w życiu stłuczkę lub wypadek komunikacyjny zmagał się z problemem naprawy samochodu za wypłaconą przez ubezpieczyciela kwotę. Niestety – często zdarza się, że otrzymane pieniądze nie wystarczają na doprowadzenie pojazdu do stanu sprzed wypadku, w wyniku czego jesteśmy narażeni na dodatkowe koszty. Zobacz, dlaczego takie działania ubezpieczycieli są bezprawne i dlaczego masz prawo domagać się zwrotu kosztów za nowe części.

Co zawiera uchwała Sądu Najwyższego?

Sąd Najwyższy 12 kwietnia 2012 roku (Sygn. Akt III CZP 80/11) podjął uchwałę, która jasno wskazuje, że poszkodowany ma prawo domagać się od ubezpieczyciela zwrotu kosztów zakupu nowych części. Ubezpieczyciel może obniżyć koszty odszkodowania tylko w wypadku gdy wykaże, że wypłacona kwota prowadzi do wzrostu wartości pojazdu. Ubezpieczyciele dość często stosują praktykę obniżania wartości części o tzw. amortyzację. Załóżmy, że w wyniku stłuczki trzeba w samochodzie wymienić chłodnicę. Samochód nie jest nowy, a chłodnica do tej pory działała bez zarzutu. W takiej sytuacji ubezpieczyciel powinien zwrócić pieniądze za nową chłodnicę – nie pomniejszając kwoty o jej zużycie.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że ubezpieczyciele często stosują praktykę obniżania kwoty o czas eksploatacji pojazdu argumentując, że skoro właściciel pojazdu eksploatował daną część przez jakiś czas, to nabywając nową – wzbogaca się. Zgodnie z art. 363 § 1 K.C naprawienie szkody, jeśli taki jest wybór poszkodowanego, powinno nastąpić przez przywrócenie stanu poprzedniego, a żeby mogło się tak stać, to zdaniem Rzecznika Ubezpieczonych – są to zazwyczaj części nowe. Zdaniem Sądu Najwyższego, nie można na ubezpieczonego nakładać obowiązku szukania używanych części bez ówczesnego sprawdzenia czy są dostępne a ich jakość jest porównywalna z częściami nowymi. Poszkodowany w związku z wypadkiem i tak musi zmagać się z wieloma niedogodnościami a niejednokrotnie również z cierpieniami. Sąd Najwyższy zwraca uwagę, że przywrócenie pojazdu do stanu poprzedniego oznacza sprawność techniczną oraz komfort jazdy taki sam jak przed wypadkiem. Nie można zatem traktować nabycia nowej części jako elementu wzbogacenia się bo część po połączeniu zresztą pojazdu nie może być traktowana jako osobny przedmiot obroty – lecz jako część całości, która doprowadziła pojazd do stanu sprzed wypadku. Zwrot kosztów za nowe części nie tylko nie prowadzi do wzbogacenia się jego właściciela, ale niejednokrotnie wręcz obniża wartość pojazdu, ponieważ powszechnie wiadomo, że pojazd naprawiany i powypadkowy ma mniejszą wartość.

Jak się nie dać się oszukać?

Niestety, mało kto wnika w szczegóły, a detale uchwał i orzecznictwa wydają się być zbyt zawiłe dla człowieka, który nie jest prawnikiem. Stłuczka jest na tyle nieprzyjemną sytuacją, że przeciętna osoba zwyczajnie nie ma siły i ochoty w pojedynkę walczyć z zakładem ubezpieczeń. W takiej sytuacji najlepiej sprawę powierzyć fachowcom, bo niestety ubezpieczyciele zbyt chętnie wykorzystują niewiedzę swoich klientów.

Strona KNFhttps://www.knf.gov.pl/

 

Opracowanie MEDIATOR - POMAGAMY POSZKODOWANYM