Szukaj w serwisie

Aktualności Wróć do listy

Banki będą musiały prowadzić postępowania egzekucyjne przed sądem – koniec z BTE

30.11.2015
Banki będą musiały prowadzić postępowania egzekucyjne przed sądem – koniec z BTE

Bankowy Tytuł Egzekucyjny to instrument banków, który daje im możliwość wszczęcia procedury egzekucyjnej z pominięciem pełnej drogi sądowej. Od kilku dni banki nie mogą już stosować tego instrumentu!

Jak to działało?

Bankowy Tytuł Egzekucyjny to dokument stwierdzający istnienie wierzytelności wobec osoby, która np. zaciągnęła w banku kredyt. W takiej sytuacji bank wystawiał dokument BTE a sąd nadawał mu tryb wykonalności. Dzięki takiemu rozwiązaniu banki z pominięciem pełnej drogi sądowej mogły wszczynać egzekucję komorniczą. Od kilku dni banki muszą już korzystać z pełnej drogi sądowej.

Skąd taka ustawa?

Kilka miesięcy temu, w kwietniu tego roku, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego zakwestionowali działanie tego instrumentu. Uznano, że takie uprawnienia banków naruszają zasadę równego traktowania. Trybunał uznał, że obie strony – zarówno bank jak i klient powinni mieć prawo do pełnej obrony swoich praw i interesów. Trzy partie złożyły projekty ustaw, które różniły się przede wszystkim terminem wejścia zmian. Projekt PO miał wejść w sierpniu 2016 roku, projekt PiS-u natomiast zakładał wejście w życie ustawy 14 dni od jej uchwalenia. Kontrowersje wzbudził fakt, że uchwalono także poprawkę posłanki PSL, Genowefy Tokarskiej. W poprawce jest mowa o kosztach postępowania sądowego. Wedle poprawki banki będą pokrywały nie więcej niż 1000 złotych kosztów.

Co to w praktyce oznacza dla dłużników?

Banki, aby wszczynać egzekucję komorniczą nie będą mogły po prostu wystawić Bankowego Tytułu Egzekucyjnego BTE. Teraz, aby móc „ściągnąć” zobowiązania dłużnika będą musiały przejść pełną drogę sądową.

 

Opracowanie MEDIATOR - POMAGAMY POSZKODOWANYM