Szukaj w serwisie

Aktualności Wróć do listy

Komu należy się odszkodowanie po śmierci osoby bliskiej? Możesz być zaskoczony!

23.04.2021
Komu należy się odszkodowanie po śmierci osoby bliskiej? Możesz być zaskoczony!

Śmierć najbliższych osób zawsze jest ogromną stratą i wiąże się wielkim przeżyciem. Strata jest tym bardziej bolesna, jeśli bliska nam osoba, nagle straci życie w wypadku, na który nie miała wpływu i nie była niczemu winna. Polskie prawo umożliwia członkom rodziny ubieganie się o odszkodowania lub zadośćuczynienia z polisy OC sprawcy zdarzenia.

Pod pojęciem osoby bliskiej należy rozmieć nie tylko najbliższych krewnych. Osoba bliska, którą możemy nazwać rodziną to osoba, z którą łączą nas szczególne więzy emocjonalne oraz wspólne finanse. Odszkodowanie niekonieczne należy się np. rodzicom, z którymi zmarły nie utrzymywał żadnych kontaktów, za to może należeć się dziadkom, którzy go wychowywali. Za rodzinę możemy uznać zatem nie tylko tych, z którymi łączą nas więzy krwi, ale także te osoby, które sami traktujemy jak rodzinę. W przypadku tragicznej, niezawinionej śmierci, o odszkodowanie i zadośćuczynienie mogą się ubiegać:

  • małżonkowie
  • rodzeństwo
  • rodzice
  • dzieci
  • dziadkowie
  • konkubenci i narzeczeni
  • dalsi krewni
  • inni, z którymi zmarłego łączyły rodzinne relacje


Pomagamy odzyskać odszkodowania osobom, które utraciły osoby bliskie w wyniku wypadku. Po śmierci bliskiej osoby, oprócz wszechogarniającego smutku, dość często dochodzi do realnego pogorszenia sytuacji życiowej. Dzięki naszemu doświadczeniu oraz wiedzy, niejednokrotnie udało się uzyskać zadośćuczynienia i odszkodowania dla rodzin, które straciły bliskich w wypadkach. Doskonałym przykładem jest historia matki oraz brata zmarłego w wypadku komunikacyjnym, którzy po śmierci bliskiego członka rodziny otrzymali stosowane zadośćuczynienie za stratę. Staramy się walczyć o jak najwyższe świadczenia dla klientów na drodze polubownej, choć prowadzimy także sprawy sądowe. Zgodnie z przepisami, nawet jeśli członek rodziny uzyskał już odszkodowanie za śmierć bliskiego, jednak sprawa nie miała swojego finału w sądzie, może ubiegać się o podwyższenie uzyskanej wcześniej kwoty.

Jeśli masz wątpliwości czy należy Ci się odszkodowanie, skontaktuj się z nami! Pamiętaj, że skuteczność egzekwowania adekwatnych kwot jest znacznie wyższa, jeśli daną sprawą zajmujemy się od początku.

Opracowanie - MEDIATOR