Szukaj w serwisie

Aktualności Wróć do listy

Kierowcy rażąco naruszający przepisy będą ponosić koszty odszkodowań?

08.03.2021
Kierowcy rażąco naruszający przepisy będą ponosić koszty odszkodowań?

Czy sprawcy wypadków będą musieli się 'dołożyć się' do odszkodowań dla poszkodowanych ?

Kierowcy, którzy rażąco naruszając przepisy ruchu drogowego, będą musieli się 'dołożyć się' do odszkodowań dla poszkodowanych. Taki projekt był w fazie prac i rozmów, lecz upadł. Czy wróci do analizy ? Czy w sytuacji pandemii jest to możliwe ? Czy temat może wrócić ?

 

„Sprawcy rażąco naruszający przepisy” - czyli jakie ?

Ta kwestia wydaje się być najbardziej dyskusyjna. Przecież ubezpieczenie OC (komunikacyjne, rolnicze) w razie wypadku ma pokryć świadczenia dla poszkodowanych. Już teraz, ubezpieczyciel może wystąpić do sprawcy wypadku, który był pod wpływem alkoholu w momencie spowodowania wypadku, zbiegł z miejsca wypadku lub nie udzielił pomocy poszkodowanym, z tzw. regresem, czyli o zwrot wypłaconych świadczeń. Rozważano rozszerzenie dotychczasowej bazy przypadków o kolejne. Nie wiadomo było co oznaczać miało „rażące naruszenie przepisów”.

 

Coraz wyższe odszkodowania

Właściwe, wydaje się, że lepiej aby Ci kierowcy, którzy wykazują szczególny brak odpowiedzialności sami płacili za swoje winy. Biorąc pod uwagę, że przyznawane odszkodowania są coraz wyższe, a i poszkodowani są coraz bardziej świadomi swoich praw w tym zakresie – ktoś będzie musiał pokryć wypłaty odszkodowań. Jeśli ubezpieczyciele rzeczywiście ponoszą ogromne koszty związane z odszkodowaniami, będą szukać sposobów 'dofinansowania' przez sprawców wypadków.

 

Rekordowe zyski ubezpieczycieli z polis OC w 2020r

Problem sam się rozwiązał !! Ubezpieczyciele notują duże zyski. Pomysł z dopłatą sprawców do wypłacanych odszkodowań odszedł w zapomnienie. Czasy COVID i pandemi, to czasy mniejszej liczby wypadków. Idzie za tym, mniej wypłaconych odszkodowań czyli większe generowane zyski ze sprzedanych polis OC. Teraz należało by rozważyć zmniejszenie składek, ale chyba to nie realne. Największy ubezpieczyciel na rynku generuje OGROMNE zyski dla skarbu państwa. A Państwo Polskie potrzebuje teraz środków....

Zyski branży ubezpieczeniowej wg bankier.pl

 

Mediator - porady