Szukaj w serwisie

Aktualności Wróć do listy

Formy sporządzania opinii biegłego

17.10.2020
Formy sporządzania opinii biegłego

O tym, czy opinia biegłego powinna być sporządzona ustnie lub na piśmie decyzję podejmuje sąd w zależności od stopnia trudności kwestii poruszanych w opinii. W praktyce sądowej przyjęto zasadę, że opinie sporządzane są na piśmie, jednakże treść art. 286 k.p.c. przyznaje sądowi możliwość żądania ustnego wyjaśnienia opinii złożonej na piśmie od tych samych lub innych biegłych.

Kiedy biegły może sporządzić opinię w formie ustnej?

Taka sytuacja możliwa jest wtedy, gdy przedstawiona opinia wymaga szerszej argumentacji, z którą bezpośrednio mogą zapoznać się strony postępowania.
W przypadku złożenia przez biegłego opinii w formie pisemnej, powinna być ona złożona w odpisach, dla doręczenia ich stronom. Strony po doręczeniu im odpisów opinii mogą składać zastrzeżenia co do treści opinii, przede wszystkim kwestionując niekorzystne dla stron wnioski, zawarte w opinii.

Termin oraz warunki złożenia opinii

Opinia biegłego powinna być sporządzona w określonym terminie narzuconym przez wnioskodawcę, a także rzetelna, bezstronna i nie zawierająca braków formalnych. Koszty (zaliczki) na poczet powołania biegłych w procesie o odszkodowanie zobowiązany jest ponieść poszkodowany składający pozew. Po wygranej koszty te zostają zwrócone.

 

Opracowanie MEDIATOR - POMAGAMY POSZKODOWANYM