Szukaj w serwisie

Aktualności Wróć do listy

Dziś święto Policji!

24.07.2015
Dziś święto Policji!

Dziś w całej Polsce swoje święto obchodzi Policja. Święto zostało ustanowione przez Sejm w 1995 roku, a uroczystości  przypadają w rocznicę powołania polskiej Policji Państwowej w 1919 roku. Dzień Policji nie jest dniem wolnym od pracy. Wszystkim policjantom życzymy pomyślności, wytrwałości i ludzkiej przychylności.
Święto policji jak co roku obchodzone jest w całej Polsce. W wyższej Szkole Policji w Szczytnie obchodzono je w tym roku już 22 lipca. Ze świętem wiąże się  nadawanie odznaczeń i awansów najbardziej zasłużonym na służbie. W Warszawie w tym roku święto obchodzone jest od 23 do 26 lipca. Wczoraj w Belwederze zostały wręczone nominacje generalskie, odbyła się także msza ekumeniczna. Dziś (24 lipca) odbyła się uroczystość odsłonięcia tabliczek upamiętniających policjantów poległych na służbie oraz msza święta w intencji ofiar. Niedziela będzie czasem na piknik rodzinny z okazji 96 rocznicy powołania Policji.
Święto policji jest nie tylko czasem świętowania, przyznawania awansów i odznaczeń. To tez szczególny czas refleksji i wspomnień nad funkcjonariuszami, którzy polegli na służbie. W Warszawie odbyły się uroczystości odsłonięcia tabliczek epitafijnych, w całej Polsce składano kwiaty pod pomnikami.